
TILLITSVALGT- SAMLING OG ÅRSMØTE 29. OG 30. MARS 2025
På tillitsvalgtsamlingen møtte 13 av 14 lokalforeninger med sine delegater, flere observatører og noen partnere. 64 deltok på tv-samlingen lørdag, og 49 av 67 delegatstemmer deltok på årsmøtet søndag.
Publisert: 03. april 2025 kl. 14.09
Sist oppdatert: 07. april 2025 kl. 10.11
Tore Skogen, regionleder NJFF Rogaland, stod for åpning og velkommen til lokalforeningene, gjester og tillitsvalgte lørdag morgen. Han tok der også et tilbakeblikk på året som gikk og viste til flere kontroverser og kampsaker, og noen viktige poeng der vi arbeider for å sikre naturen. Noen eksempler på dette var: Krav om nullutslipp i oppdrett – viktig for NJFF, stortinget vil åpne opp verna vassdrag – en farlig utvikling. Han poengterte til slutt:
Jegerne har viktige roller som naturvernere/ voktere!
Sunne interesser, ut i naturen og bevegelse!
Smittende engasjement i samfunnet fra ildsjelene i vår organisasjon!!

Programmet for tillitsvalgtsamlingen lørdag var videre med et tydelig fokus på barne/ungdomssatsingen og natur-forvaltningssaker.
Flere innleggsholderne gav oss gode innspill/foredrag gjennom lørdagen:
Nytt fra NJFF ved Styremedlem Forbundsstyret NJFF: Jesper Maj Larsen
-Jesper takket hjertelig for invitasjonen, han var innom mange tema, som medlemsutviklingen i NJFF, han nevnte at nytt skybasert medlemssystem som kommer i mai blir svært nyttig for foreningene og organisasjonen. Fra salen kom det innspill til Jesper: «Ønske om bedre/ enklere tilgang i aktivitetskalenderen», Jesper noterte.
Jesper viste til veien videre for NJFF etter Landsmøtet 2024:
Fokusområder: Bærekraft innen oppdrett. Naturforvaltning. Jakthundutvalg. Treningsmuligheter for hagleskyttere. Handlingsprogrammet vedtatt (RS-vedtak). Inngrep og tap av natur, stor trussel. Skytebaner og bly i ammunisjon. Reversere nedstenging av klekkerivirksomheten i lakseelvene. Lakselus og rømming største problemene for villaksen i dag, NJFF krever at bruk av åpne mærer må opphøre.
NJFF oppmerksom og utreder juridiske regler knyttet til kjøp av fiskekort som ikke kan benyttes, og dette blir det jobbet videre med i NJFF. Tore G.: Dette gjelder også jaktkort. Ta med til FS at juridisk gjennomgang også gjelder jaktkort/ jakt.
Forbundsinstruktørordningen er satt i drift. Viktig: Lokalforeningene melder inn interesse for kurs til regionlaget som før, men også medlemmer får nå bedre mulighet for å melde interesse via Regionlagets hjemmesider.

Et annet veldig innspill fra salen gikk til Jesper, som lovet å ta det med seg:
«Mange medlemmer synes vi er blitt usynlige i media etter at Espen Farstad. gikk ut. Viktig at vi bruker media aktivt i våre viktige saker. Både generalsekretæren og FS-leder er usynlige i media. Det ønskes mer synlighet!»

Hvorfor FNF i Rogaland?
Regionkontakt FNF Rogaland: Endre Hovland
Endre holdt et engasjert innlegg der han viste tilhørerne tydelig hvordan FNF jobber, og hvordan lokalforeningene våre kan/bør engasjere seg i lokale natur-forvaltningssaker. Han fortalte at det er 21 friluftsorg. i Rogaland som er med i samarbeidsnettverket FNF. Eneste ansatt koordinator i 100% stilling er Endre.
FNF har et styre lokalt på 7 medlemmer, som er faglig arbeidsgiver. NJFF Rogaland har et medlem og varamedlem i styret. Organisasjonene sender inn saker, Endre utarbeider forslag som org. kan slutte seg til eller velge om de ikke støtter. Dette gir frihet til å velge sin grad av engasjement fra sak til sak. FNF lager: Uttalelser (høringer), leserinnlegg (for organisasjoner), anmodninger/oppfordringer, klager (rent juridisk).
Arealtoget: Planstrategi – Planprogram og varsel om oppstart – Arealinnspill – Samfunnsdel – Arealdel – Kommunedelplan – Reguleringsplan. Det er på de første stasjonene vi kan påvirke, og det må sies ifra i tide! Seint ute? Endre kan fortsatt klage på saksgang, hvis en har vært med underveis..
Det er rom for å endre tidligere fastsatte reguleringsplaner!!
Takk til Endre, han viste til viktige punkter som vi i NJFF må være våkne på i framtidens prosesser.

Matansvarlig for «Vill mat satsing» i NJFF Administrasjonen,
Anine Gutubakken Byles
Anine er matglad journalist og fisker. Fokus for matsatsingen i NJFF er: Sunn, bærekraftig og kortreist mat. Startet med turmatoppskrifter. Nesten 400 oppskrifter ligger nå på nettet. Synlighet ute har vært viktig, deltar på mange flater. TV, VG osv. 22 mill matporsjoner fra jakt hvert år. 70% spiser viltkjøtt årlig.
Stor sportsfiskeandel i Norge. Mange helsefordeler i å spise fisk. Turmat,- smart pakking, hva du må ta med osv.
Alt Anine har lagt ut på nettsidene til NJFF kan brukes fritt av lokalforeningene. Tips ved bruk av Facebook: Legg lenkene i kommentarfeltet, ikke i selve teksten på innlegget.
Konsekvens av slik satsning: Jaktas anseelse øker når en viser at en høster sin egen mat!
Takk til Anine som virkelig fikk opp øynene hos mange for hvor stort potensiale en slik matsatsing har for hele organisasjonen, også lokalt.

Viktigheten av B/U-arbeidet i NJFF ved Jesper Maj Larsen, leder av B/U-utv. i NJFF
Så ble Jesper hentet opp til nytt innlegg fra scenen, denne gang tok innlegget hans han utgangspunkt i: Ungdomsarbeidet i NJFF Akershus. Her kom det nyttige tips og stikkord fortløpende: «Må tørre å flytte grenser både blant ledere og unge. De unge må få medbestemmelse.»
Viktig, ikke avlys, vi slet i starten ,men kjører nå ungdomslederseminar årlig, søknadswebinar på nettet, Villmarkscamp. Gjenbruk og miljø. Felles kjøreregler
Tenk utjevning av sosiale forskjeller. Lurt å servere mat på arrangementer for barn og unge!
Ungdomsarbeidet er Jespers fokus i NJFF, i tillegg til hagleskyting. Han er nå blitt Forbundets leder av det nasjonale Barne – og ungdomsutvalget, og lover å stå skikkelig på for ungdomsarbeidet og løfte dette i NJFF!
Jesper ble med videre inn i temasamlingene og bidro til at Rogaland BU-leder Marthe fikk en aktiv støttespiller på sin godt forberedte sesjon. Der stilte også Anine.
Disse temasamlingene ble så gjennomført på lørdag ettermiddag.
1. Sesjon: Barn/ungdom
2. Sesjon: Fiske
3. Sesjon: Jakt
Oppsummeringer:
1. Sesjon Barn og ungdom: Marthe H. Kjørkleiv – Leder barne- og ungdomsutvalget:
Se egen oppsummering i presentasjonsoversikten nederst i artikkelen.
2. Sesjon Fisk: Knut Ståle Eriksen – leder fagutvalg Fisk region:
- Økt satsning på villaksen under LM 2024. Det har vært litt bedring etter at vi fikk gjennomslag og full tilslutning på to forslag under Landsmøtet.
- Hvordan få økt lokalt eierskap til prosjekter. På sjøørretprosjektet er engasjementet større blant folk utenom NJFF enn innen forbundet.
- Sjøørretprosjektet er så stort, at det bør deles opp på lokalt nivå.
- Stenging av klekkeriene er en sak man må jobbe videre for å få omgjort.
- Hvordan organisere fiskeutvalget i tiden fremover? Mange problemstillinger fremover å jobbe med. Jakt har flere utvalg, mens fisk bare har ett. Dette krever i så fall vedtektsendring.
3. Sesjon: Jakt - Knut Ivar Skogland – leder fagutvalg jakt:
- Viltseminar, 90 000 kr innvilget. Vinteren 2026. Tema: Hjorteforvaltning, rådyrforvaltning (ikke tatt like alvorlig som hjort). ”Frikalv”-prosjektet. Rovvilt. med mer.
- Mellomskarv, problematikk, bør vi gjøre noe aktivt? Viktig å rapportere inn skadevirkninger
- ”Frikalv”
- Jaktfeltblinkene, jaktfelt skal være mer jegervennlige. Men det er ikke NJFFs jaktfeltskiver. Brev sendes inn til NJFF med ønske om endring.

Festmiddag på lørdagskvelden:
På kvelden fikk deltakerne invitasjon til en aperitif, før middag. Flotte festklare folk strømmet til og på anslag ble en kjempetrivelig kveld kjørt i gang. Nesten 90 stk fant plass ved bordene. Nye bekjentskaper ble gjort. God mat og drikke ble servert, kjøttet var mørt og praten steg til de store høyder allerede innledningsvis. Veldig trivelig å høre/se et slikt rom sa entertaineren, FØR han hadde startet med sitt!
Framdriften og underholdningen under festmiddagen ble altså også i år ivaretatt av en erfaren entertainer med fin humor og kontroll på salen. Han fikk stemningen i taket gang på gang! Tore og Tore delte underveis ut oppmerksomheter og priser. Gratulerer til både prisvinnere og æresbevisninger!
Se bilder og nederst i reportasjen de som ble hedret i år. Takk til alle dere for deres engasjement!



Bildene avslører den glitrende entusiasmen mange av deltakerne viste da vår eminente entertainer Eric Slim Zahl gjennomførte en meget uhøytidelig og sinnsykt morsom musikkQuizz. Gjengen fra bordet som vant var de som viste klart mest engasjement underveis💥😊men flere bord var hakk i hel! For noen ble det en lang kveld og natt, men alle var klar søndag morgen! Viktig og bra!
Selve årsmøtet søndag 30 mars forløp raskt unna.
Regionlaget var godt forberedt, valgkomiteen hadde gjort en super jobb i forkant og selve møtet var unnagjort på en snau time. Takk til ordstyrer Olav Kolltveit for rutinert håndtering. Se protokoll, dagsorden og valget i egne filer under i artikkelen.
Ingen innkomne saker, ingen styreforslag til sakslisten. Stemningen i regionen er preget av at foreningene drifter godt. De har god økonomi, de kunne vel hatt flere tillitsvalgte samtlige, men alt i alt så er det jevnheten og kontinuiteten som preger Rogalandsforeningene.
Få utskiftninger blant de tillitsvalgte knyttet til regionlaget viser også at folk gjerne tar et gjenvalg, noe som ikke akkurat tyder på at det er slitasje på den fronten.
Takk til alle både delegater – gjester – foredragsholdere og andre tillitsvalgte som bidro til en super helg.
Vedtak: Neste ordinære årsmøte i NJFF Rogaland blir 22. mars 2026
Årsmøtedokumenter fra året 2024
Jesper Maj Larsen Fra Forbundsstyret
Jesper M L: Ungdomsarbeidet i Akershus
Barne og ungdomsarbeidet i NJFF Rogaland Marthe Kjørkleiv
Hvorfor er FNF viktig for NJFF i Rogaland?
Dagsorden årsmøte 2025 NJFF Rogaland
Valget i NJFF Rogaland Tillitsvalgte
Takke/heder/ til program lørdag kveld:
Utnevnte Æresmedlemmer i lokalforeningene i Rogaland i 2025:
Karmøy JFNF:
Geir Magne Tangen- applaus under middagen
Lauritz Apeland- applaus
Kjell-Arnt Stava- applaus
Tysvær JFF:
Roy-Ove Aursland- applaus
Stavanger og Rogaland JFF:
Ragnhild Ottesen fikk blomst/var tilstede under middagen
Sauda JFF:
Lene Doksrød Ringstrand fikk blomst/var tilstede under middagen
Ola Breivik fikk blomst/var tilstede under middagen
Regionlaget takker følgende for innsatsen som tillitsvalgt i regionutvalgene:
Torunn K. Thiemer - Jæren JFL – Utgår som medlem fra kvinneutvalget
Sondre Helgevold – Tysvær JFF – Utgår som medlem fra B/U – utvalget
Bjørn Thore Hetland – Egersund Jff – Utgår medlem hagleutvalget og vara BU-utvalget.
Hans Sunde – Jæren JFL – utgår som vara Rifleutvalget
Zain Rage – Jæren JFL – utgår som vara hagleutvalget
Ingen av disse var tilstede – gaver ble sendt med foreningene til lokal utdeling.
Geir Aas – Stavanger R JF – utgår som medlem av valgkomiteen. Fikk oppmerksomhet under middagen.
Utmerkelse til de lokalforeningene som gjennom året 2024 rekrutterte flest medlemmer til lokalforeningen:
Flest medlemmer i antall:
Stavanger og Rogaland jeger og fiskerforening: 127 nye medlemmer- Gratulerer!
SRJF har nå 3266 medlemmer totalt, de er klart største NJFF- lokalforening i Norge, og har en svært utfordrende administrativ jobb som skal gjøres gjennom året. Det er krevende å drifte i storbyene, det forventes stort aktivitetsnivå og medfører høy omsetning, og medfølgende økonomisk risiko.
Flest medlemmer i prosent gikk til:
Sauda Jeger og fiskerforening: Med hele 15,2 % økning - Gratulerer!
Økningen på 89 medlemmer i 2024 gir foreningen nå en ekstra delegat til regionlagets årsmøter, men ikke minst: De er nå den tredje største lokalforeningen i Rogaland! I forhold til folketallet i Sauda er nær 15% av befolkningen medlem i Sauda JFF. Nokså unikt, og vitner om solid drift!
Begge disse foreningene drifter utmerket og fikk plakett og blomst utdelt.
